Alapfokú gombaismereti tanfolyam Egerben

Belépő a gombák csodavilágába - nem csak hasgombászoknak!

Miért jó ez a tanfolyam?

Velünk megtanulhatod a leggyakoribb ehető és mérgező gombafajok felismerését, és el tudod majd dönteni, hogy a tanultakon kívül mit érdemes felszedni, hogy bevizsgáltasd, és mi az, amit semmiképp ne keverj a kosaradba.

Zárt Facebook csoport

A képzés ideje alatt megosztjuk a kapcsolódó tananyagokat, szakirodalom-ajánlást, érdekes találatokat, kérdéseket.

Közvetlen visszajelzés

A folyamat végén tudáspróbával zárunk, ami Neked visszajelzés arról, mennyit haladtál a gombaúton :-)

Még több tudás

Ismétlőként pedig kedvezményesen részt vehetsz majd a további alapfokú tanfolyamok egyes alkalmain.

Tapasztalatok elmélyítése

A tanfolyam teljes díját befizető résztvevők ajándék részvételi lehetőséget kapnak a Banya-Tanya Alapítvány Gizgaz-sétáira 2024-ben, így megháromszorozhatják a gyakorlati tapasztalatokat.

A korábbi tanfolyam képei

Tematika

A képzés célja 120 gyakori vadon termő ehető, mérgező és gyógygomba biztonságos felismerése, a gombagyűjtés alapvető szabályainak és készségeinek elsajátítása, betekintés a gombák ökológiai szerepébe, mindez gasztro-kalandokkal fűszerezve.

2024. január 26. és 27.

pénteken 17 órakor vagy szombaton 10 órakor

  • Könyvajánló, internetes forrás-ajánló
  • Alaktan: határozáshoz szükséges alapvető formák fogalmak
  • Élettan: a rendszerezéshez, környezeti igényekhez szükséges alapok
  • Ökológiai összefüggések: miért akkor és ott találjuk...? Mi a szerepe?
  • Képes faj-ismertető 1. 

2024. február 9. és 10.

pénteken 17 órakor vagy szombaton 10 órakor


  • Élőhelyismeret
  • Képes faj-ismertető 2. 

2024. február 16. és 24.

pénteken 17 órakor vagy szombaton 10 órakor


  • Gyűjtés szabályai, gyűjtési tippek. Védett gombafajok, természetvédelmi szempontok
  • Képes faj-ismertető 3.

2024. március 8. és 9.

pénteken 17 órakor vagy szombaton 10 órakor


  • Toxikológia
  • Képes faj-ismertető 4.

2024. március 22. és 23.

pénteken 17 órakor vagy szombaton 10 órakor


  • Képes faj-ismertető 5.

2024. április 12. és 13.

pénteken 17 órakor vagy szombaton 10 órakor


  • Képes faj-ismertető 6.

2024. április 26. és 27.

pénteken 17 órakor vagy szombaton 10 órakor


  • Gomba-gasztronómiai alapok kezdetei
  • Képes faj-ismertető 7.

Kitől fogsz tanulni?

Oktató: Máthé Orsolya, szakellenőr, a Banya-Tanya Alapítvány gizgazológusa.

Gyerekkorom óta járom az erdőt, a gombák világáról Édesapámtól kezdtem tanulni a Börzsöny lejtőin. A kert, a vetőmagok és a gyógynövények mellett ez a csapat is szenvedélyemmé vált, így nem volt kérdés, amikor a Magyar Mikológiai Társaság szakellenőri képzésével találkoztam, hogy belevágok. 2017-ben el is végeztem a tanfolyamot, azóta is rendszeresen járok továbbképződni az oktatóim terepgyakorlataira, mert minél többet tanulok erről az izgalmas világról, annál több kérdés, megtapasztalásra váró titok kerül a szemem elé.

Évek óta vezetem Bátor környékén a Gizgaz-sétákat, ahol Földanya gyógyító és ehető növényeivel, életközösségek rendszereivel ismerkedünk. Egyre többet foglalkozunk a sétákon a gombákkal, és felmerült, hogy indítsak egy tisztán velük foglalkozó tanfolyamot. Tessék, fogadd szeretettel a második évadot :-)

Akik már részt vettek a tanfolyamon:

A gombákon keresztül visszataláltam a természetbe! Azt már nem is méltatom h mekkora lökés volt az önfenntartás és a fenntartható gasztronómia vonatkozásában is.

Zoli

Idén voltam és nagyon szerettem. Szakértő nem lettem, de már bátrabban szedem amit szedek, és tudom mit kell néznem hogy ne szedjek olyat amit nagyon nem kellene. Emellett nagyon jó embereket ismertem meg, Orsi pedig profin és megfelelő alázattal kelti fel az érdeklődést, sőt a rajongást a gombák világa iránt. Szeretettel ajánlom annak akinek lehetősége van elmenni!

Dóri

Számomra nagyon hasznos volt a gombaismereti tanfolyam, jövőre megint szeretnék menni a terepgyakorlatokra. Köszönöm a tanítást Orsi!

Hajni

Orsi csodás kísérő gombák világában. Nagy alázattal és szorgalommal áll a témához, ami nekem végig adott egy biztonságérzetet, hogy jó kezekben vagyok. Az elméleti alkalmak izgalmasak és szemléletesek voltak és mikor kikerültünk terepre Orsival akkor kinyílt a gombavilág előttünk. Egy év alatt a nulláról felfejlődtem annyira hogy pár fajt már biztonsággal felismerek és merem elfogyasztani is. Tudom mi mivel téveszthető és mi az ami biztosan az ami. Hálás vagyok Orsinak, hogy alapossága és folytonos segítségével eljuthattam idáig.

Barbara

Orsi széleskörű gombaismerete és lelkesedése mellett azért javaslom mindenkinek az ő gombász tanfolyamát azoknak, aki gombát szeretnének gyűjteni és azt megenni, mert Orsi újra és újra megmutatja azokat az apró érzékszervi sajátosságokat (beleértve az illatot is), amik sokszor megkülönböztetik az ehetőt a halálosan mérgezőtől. Ezt csak személyesen és terepgyakorlaton lehet, tőle pedig érdemes is, mert olyan szemléletesen és kitartó állhatatossággal ismétli, hogy a tanfolyam végére a legfontosabbak bevésődnek.

Zsuzsa

Tudnivalók a részvételhez



Helyszín:

Civil Közösségek Háza, Eger, Kossuth Lajos u. 12.

6 terepgyakorlat a környék különböző élőhelytípusain: Mátra, Bükk, Észak-Hevesi dombság.

Részvételi díj: 52.000 Ft

Az elmélet személyes jelenlétet igényel, online részvételre nincs lehetőség.

Tudom, hogy sokan hirdetnek online elméleti képzést, és igen, képeket a virtuális térben is tudok mutogatni, de számomra a gombavilág oktatása a lelkesedés mellett hatalmas felelősséget is jelent, hisz élet-halál kérdése lehet, így fontosnak tartom, hogy az elméleti alapokat is egy térben ülve, beszélgetve, kérdéseken-válaszokon át haladva adjam át.

Nem utolsó szempont az is, hogy valódi közösség alakulhat a személyes találkozások alkalmával, amire lehetőséget adnak a havonta megrendezett nyilvános GombaKörök is.

A legfontosabb fajokat addig ismételjük, amíg magabiztosan felismeri mindenki.

Komoly hangsúlyt kap a minél több érzékszervvel észlelés, hogy a határozásban egyre magabiztosabb legyél, de a veszélyek tudatosítása is fontos eleme a folyamatnak - az életünk lehet a tét.

Igyekszünk majd megtalálni az egyensúlyt a megalapozott szaktudásra épülő elővigyázatosság, és a színek, ízek, illatok adta örömök közt.

2024-ben a tanfolyam teljes létszámmal elindult. Ha velünk akarsz tanulni a gombák világáról, szeretettel várunk a Gizgaz-sétákon, amikre meghívót a Banya-Tanya Alapítvány hírlevelében küldünk, az oldal alján pár kattintással feliratkozhatsz. Következő alapfokú tanfolyamunk pedig 2025 januárjában kezdődik, a jelentkezést az év végén nyitjuk meg.

Gyakori kérdések

Mi történik, ha kihagyok egy-két elméleti alkalmat?

Két párhuzamos csoportban haladunk az elmélettel, péntek este és szombat délelőtt. Ha egyik időpont nem alkalmas, akkor a párhuzamos csoportba "át lehet hallgatni".

A terepgyakorlatok milyen távot jelentenek? Szükséges-e komoly fizikai erőnlét?

A terepmunka többnyire hegyvidéki tájakon lesz, közepes távokat megyünk. A nehézsége Tőled is függ, mivel gombászni nem a túraútvonalakon szoktunk, hanem árkon-bokron keresztül böngészünk. A távok 3-5 km között alakulnak.

Gyermekem érdeklődik a gombák iránt, velem tarthat a terepgyakorlatokra?

Örömmel fogadom a lelkes utánpótlás generációt, csak annyit fontolj meg, hogy mennyire vesz igénybe az, hogy őrá figyelj, és mennyi energiát hagy a tananyagra? Terepnapokon előfordul, hogy száz körüli fajjal találkozunk, intenzív az információáradat.

Maradjunk kapcsolatban!

Banya-tanya hírlevél

Újdonságok, közelgő események, csak hírlevélolvasóknak szóló írások.